Wieliczka
„Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce stanowi jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Jej oryginalne wyrobiska (chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby, szybiki) o łącznej długości około 300 km usytuowano na 9 poziomach, sięgających do głębokości 327 m ilustrują wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych". Tak brzmi fragment uzasadnienia wpisu Kopalni Soli „Wieliczka" w dniu 8 września 1978 na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO wśród pierwszych 12 obiektów z całego świata.

Uczniowie klasy drugiej i trzeciej zwiedzali kopalnię pod opieką przewodników.Zwiedzanie trasy turystycznej, czyli ponad 20 zabytkowych komór połączonych 2 km chodników oraz podziemnej ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich usytuowanej na III poziomie kopalni trwa ok. 3 godziny.Do kopalni dzieci schodziły schodami liczacymi 380 stopni na I poziom 64 m.Wyjazd na powierzchnię odbywał się windą szybem Daniłowicza z poziomu III 135 m.